links معرفی اعضای شورای اسلامی معرفی دهیار معرفی روستای فرخ آباد و زیبادشت
سه شنبه, 06 فروردین 1398

مطالب اخیر

مناقصات و مزایدات

پیوندها

اوقات شرعی


معرفی روستای فرخ آباد و زیبادشت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری   
شنبه, 30 شهریور 1392 ساعت 10:00

به لحاظ جغرافیایی این روستا جنوبی ترین روستای شهرستان کرج در مسیر جاده شهر ماهدشت و مرز بین شهرستان کرج و شهر صفادشت از توابع استان تهران واقع گردیده است.

روستای فرخ آباد و زیبادشت از جنوب به روستای یوسف آباد قوام از توابع شهرصفادشت و ازشمال به شهر مشکین دشت و محمدشهر از غرب به منطقه عباس آباد از توابع محمد شهر و از شرق به منطقه خوشنام و پایگاه هوایی فتح محدود می شود.

این روستا با بیش از یکهزار و شصد و چهل هکتار وسعت دارای پلاک چهار اصلی از ثبت املاک کل کشور و دارای جمعیتی حدود ده هزار نفر است که به لحاظ بافت جمعیتی به سه قشر عمده که از بومیان اصیل فرخ آباد با قدمتی بیش از چهارصد سال و مهاجرین نیشابوری حدود هفتاد سال  و مهاجرین زنجانی بیش از سه دهه قبل جمعیت این روستا را تشکیل می دهند.

با توجه به اراضی و باغات موجود در اطراف روستا شغل اصلی مردم منطقه کشاورزی بوده و محصولاتی از قبیل گیلاس - زردآلو - گوجه سبز - سیب - گلابی و نیز تولید درختان غیرمثمر و تولید سیفیجات از قبیل گوجه فرنگی - خیار  انواع کلم و سایر محصولات می باشد.

عمده ترین منطقه صنعتی در این روستا منطقه صنعتی داشلجه و شهرک صنعتی ولیعصر با حدود یکصد واحد تولیدی است.

به لحاظ تاریخی در این روستا چهار دوره مهم را میتوان مشاهده کرد که دو بنا از آنها 3 تا 4دهه پیش تقریبآ از بین رفته است.

1)غلامعلی تپه در جنوب روستا واقع شده و گمان میرود محل سکونت اولین ساکنین این منطقه بوده و با توجه به یافته های باستان شناسی از قبیل سفالینه های اخرایی رنگ مربوط به یکهزار سال قبل بوده است.

2) زال تپه که در ساماندهی منطقه ویلایی زیبادشت خاک برداری شده و در حال حاظر هیچگونه آثاری از آن به چشم نمی خورد و باقیمانده به زمین کشاورزی و راه عبور و مرور تبدیل شده است.

3) دیوار و برجک نگهبانی مربوط به قلعه فرخ آباد که در حال حاضر تنها قسمتی از آن باقیمانده است.

4) حمام قدیم همانطوریکه در روستاهای قبل از دوران صفویه نیز مشاهده شده ، یک آبادی شامل یک میدان مرکزی بوده که در در اطراف این میدانگاه بناهای چون حمام عمومی ، عبادتگاه و ابنیه عمومی مشاهده میگردید.

حمام قدیمی روستای فرخ آباد که از آجرهای چهارگوش و همینطور ساروج به عنوان ملات استفاده شده بود. که بر اثر فرسودگی و عدم مرمت حدودا اواخر سالهای 1357 تخریب و در قسمتی از آن مسجد جامع  احداث که بعنوان زینبیه استفاده می شود.

 

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد دهیاری؟
 

پیشنهادات و انتقادات

شماره تماس ها

داخلی / فکس :

026-36884390

حدیث روز